Podział majątku wspólnego małżonków – kiedy się go prowadzi i jak się odbywa?

przez | 26 kwietnia, 2023

Po małżeństwie dochodzi do powstania wspólności majątkowej między małżonkami, chyba że podpiszą oni umowę określaną potocznie jako intercyza. Kiedy dochodzi od podziału majątku wspólnego małżonków? W jaki sposób odbywa się ta procedura?

Czym jest podział majątku wspólnego małżonków?

Podział majątku małżeńskiego odnosi się do procesu podziału majątku, ale również długów nabytych w trakcie małżeństwa między małżonkami. Taki podział polega na rozdzieleniu dotychczas wspólnej własności na dwóch małżonków, dlatego każdy z nich otrzymuje odpowiednią część majątku, a także długów.

Procedura ta odbywa się w kancelarii notarialnej albo sądownie.

Kiedy stosuje się podział majątku wspólnego małżonków?

Podział majątku małżeńskiego jest konieczny w przypadku rozwodu, gdy małżonkowie zgromadzili majątek i długi w trakcie trwania małżeństwa. Dzięki niemu każdy z małżonków otrzymuje sprawiedliwy udział w majątku nabytym w trakcie małżeństwa. Bez formalnego procesu podziału majątku małżeńskiego jeden z małżonków może znaleźć się w niekorzystnej sytuacji, co może prowadzić do trudności finansowych. Proces podziału majątku może również pomóc w określeniu własności i odpowiedzialności za długi i inne zobowiązania finansowe. Na przykład, jeśli jeden z małżonków zaciągnie znaczną kwotę długu w trakcie trwania małżeństwa, proces ten może określić, czy dług zostanie przeniesiony na tego małżonka, czy konieczne będzie jego podzielenie. Ponadto podział własności majątku w małżeństwie stosowany jest wtedy, gdy w jego trakcie małżonkowie zdecydują się na podpisanie intercyzy – umowy rozdzielności majątkowej – wskazuje notariusz z kancelarii notariusz-kabat.pl z Krakowa.

Jak odbywa się podział majątku małżonków?

Podział majątku małżonków odbywa się w kilku krokach, do których zaliczane są:

Identyfikacja majątku małżonków

Majątek ten odnosi się zarówno do majątku, jak i do długów nabytych w trakcie małżeństwa i podlegających podziałowi. Majątek nabyty przed zawarciem małżeństwa lub stanowiący majątek odrębny nie podlega podziałowi.

Wycena majątku małżeńskiego

Majątek musi zostać wyceniony w celu dokonania jego sprawiedliwego podziału. Wartość każdego majątku i długu ustalana jest na podstawie jego wartości rynkowej.

Ustalenie zasad podziału majątku

Majątek jest dzielony między małżonków w sposób sprawiedliwy, co niekoniecznie musi oznaczać podział po połowie. Małżonkowie mogą ustalić inne zasady podziału albo dokonuje tego sąd. Pod uwagę bierze się różne czynniki, takie jak długość małżeństwa, sytuacja finansowa każdego z małżonków oraz wkład w małżeństwo. W ramach podziału majątku może dojść do przeniesienia własności z jednego małżonka na drugiego, ale również może on obejmować sprzedaż aktywów i podział wpływów zależnie od wcześniejszych ustaleń.

Warto pamiętać o tym, że podział majątku może być skomplikowaną procedurą i w związku z tym warto skorzystać z pomocy specjalisty w tej dziedzinie, na przykład może udzielić jej prawnik lub notariusz Kraków to miasto, w którym taką obsługę oferuje wiele kancelarii.

 

 

Dodaj komentarz