Śledź mnie: Wpisy | Komentarze

Savoir vivre dzieci- czyli jak się powinny zachowywać kiedy dostaną prezent?

0 Odpowiedzi
Savoir vivre dzieci- czyli jak się powinny zachowywać kiedy dostaną prezent?

Dziecko posiada pewne cechy wrodzone. Od najmłodszych lat uczy się wszystkiego oraz naśladuje najbliższe mu otoczenie. Dziecko jest świetnym obserwatorem. Potrafi zapamiętać oraz naśladować zachowanie dorosłych, zarówno to dobre jak i niestety złe. Dziecku czasami ciężko jest zrozumieć gdy ktoś niekonsekwentnie postępuje. Nie zawsze wie czemu dorosłemu wolno postępować w jakiś sposób, a jemu nie i jeszcze ma za to karę.

Dziecko bardzo szybko zaczyna naśladować zachowanie rodziców. Nie ma się czemu dziwić, że złe przyzwyczajenia szybciej dziecko zapamięta. Tak z reguły jest, że zło łatwiej przychodzi, natomiast naśladowanie dobrych cech oraz zachować przychodzi już trudniej i wymaga pewnego wysiłku od dziecka.

Starając się wychować dziecko należy pamiętać o trzech cechach. Jest to miłość, dyscyplina wewnętrzna oraz konsekwencja w działaniu. Nauczenie dziecka tych cech sprawi, że będzie ono miłe dla otoczenia, uczciwe oraz mniej kapryśne czy hałaśliwe.

Warto dzieciom od małego wpajać pewne normy zachowania. Są to na przykład witanie się z innymi, mówienie „dzień dobry”, przepraszanie czy dziękowanie. Warto od małego przyuczać dziecko do pewnych niezbyt ciężkich dla niego obowiązków. Dzieci odczuwają wtedy że są w domu potrzebne oraz ważne. Ponadto kształtuje to w nich pewną dyscyplinę. Na przykład nauczenie dziecka aby gasiło światło kiedy jest oni niepotrzebnie zaświecone nie tylko oszczędza prąd, ale również przyczynia się do dbania o naszą planetę.

Warto również uczyć dzieci zachowania wobec innych ludzi, zarówno tych młodszych jak i dorosłych. Jeśli mówimy do malucha „nie hałasuj”, to wytłumaczmy mu dlaczego nie można hałasować. Jeśli zabraniamy deptać trawnik, to wyjaśnijmy dlaczego nie powinno się tego robić. Sam zakaz nie wystarczy. Dzieci nie lubią zakazów, ale jeśli przełoży się do na inny język, wytłumaczy, dlaczego dane zachowanie nie jest pożądane to dzieciom łatwiej jest to zrozumieć i przyjąć do wiadomości.

Ważną zasadą, jaką powinien posiąść każdy maluch jest to, aby przerywało starszym oraz nie wtrącało się do rozmowy niepytane. Nie warto przy dzieciach narzekać na nie. Mówić, że są leniwe, hałaśliwe, niegrzeczne, gdyż nasze słowa utwierdzą dziecko w przekonaniu, ze tak właśnie jest i niestety będzie dalej tak postępowało, uważając, że tak ma właśnie się zachowywać.

Natomiast dziecko, które jest zbyt chwalone łatwo może stać się aroganckie. Najlepiej jest w cztery oczy mówić dziecku co sądzimy o jego zachowaniu.

.

Nauczymy dziecko, że gdy ktoś mówi mu komplement bądź daje upominek, to należy mu za to ładnie podziękować. Niegrzecznie jest brać prezent i odchodzić czy chować się, bądź uciekać.

Z pewnością grzeczne zachowanie dziecka w takiej sytuacji zostanie pochwalone.

Dziecko wychowują nie tylko rodzice, czy dziadkowie, ale również szkoła w której spędza przecież większość dnia. Rówieśnicy mają ogromny wpływ na nasze dziecko, to w jaki sposób odnosi się do innych, jak rozmawia z nimi, jak się zachowuje. Warto zwrócić uwagę z kim przyjaźni się nasze dziecko, oraz czy te osoby mają na nie dobry wpływ.

kids

Dodaj odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *